16thapr.

„Sanitarii Pricepuți” este singurul concurs pentru sănătate și prim ajutor care se desfășoară în școlile din România de 57 de ani fără întrerupere. La concurs poate participa, benevol, orice elev din învățământul gimnazial (cl.V-VIII) și liceal (cl.IX-XII).

Concursul „Sanitarii Pricepuți” este organizat de Crucea Roșie Română împreună cu Ministerul Educației Naționale, Ministerul Sănătății și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență.

Concursul “Sanitarii Pricepuți” se adresează copiilor și tinerilor și vizează atingerea următoarelor obiective:  însușirea cunoștințelor de bază și a deprinderilor practice pentru acordarea corectă a primului ajutor de bază, păstrarea și îmbunătățirea sănătății fizice, promovarea ocrotirii mediului înconjurător, dezvoltarea sentimentului solidarității umane față de cei aflați în suferință,  însușirea cunoștințelor de bază despre Mișcarea Internațională de Cruce Roșie și Semilună Roșie, despre istoria Societății Naționale de Cruce Roșie din România, despre Principiile Fundamentale ale Crucii Roșii.

În conformitate cu  prevederile  Regulamentului de organizare şi desfăşurare a Concursului pentru Sănătate şi Prim Ajutor „Sanitarii Pricepuţi”, etapa naţională a competiţiei se organizează în fiecare an, alternativ pentru ciclul gimnazial şi liceal. La etapa naţională din acest an, participă echipajele câştigătoare la etapa pe judeţ şi pe sector al  Municipiului Bucureşti, pentru GIMNAZIU (clasele V – VIII).

Sanitarii Pricepuţi Rezultate Ediția 2019

Faza Zonală Târgoviște I, Gimnaziu
Loc I – Școala Gimnazială Coresi Târgoviște 
Loc II- Școala I. Al Bratescu Voinesti Târgoviște 
Loc III- Școala Gimnazială Paul Bănică Târgoviște

Faza Zonală Târgoviște II – Gimnaziu, 
Loc I – Școala Gimnazială Raciu
Loc II- Școala Gimnazială Comișani 
Loc III- Școala Gimnazială Răzvad

Faza Zonală Găești – Gimnaziu,
Loc I – Școala Gimnazială Mătăsaru
Loc II- Școala Gimnazială Radu cel Mare Găești
Loc III- LT Mihai Viteazul Vișina

Faza Zonală Pucioasa, Gimnaziu
Loc I – Școala Gimnazială “Diaconu Coresi” Fieni
Loc II- Școala Gimnazială “Mihai Viteazul” Pucioasa                                                                 Loc III- Școala Gimnazială “Constantin Secăreanu” Runcu

Faza Zonală Băleni, Gimnaziu
Loc I – Școala Gimnazială Dârza
Loc II- LT “Udrea Baleanu” Baleni
Loc III- Școala Gimnazială Crevedia

Faza Zonală Moreni, Gimnaziu
Loc I – Școala Nr. 1 Moreni
Loc II- Școala Ghirdoveni


Faza Zonală Titu, Gimnaziu
Loc I – Școala Nr. 2 Titu Targ
Loc II- Școala Gimnazială Odobești
Loc III- Școala Gimnazială Grozăvești, Corbii Mari

Faza Zonală Voinesti, Gimnaziu
Loc I – Școala Gimnazială Pucheni                                                                                                Loc II- LT Voinești                                                                                                                                Loc III- Școala Gimnazială Iosif Gabrea Văleni

Faza Zonală Licee din Târgoviște
Loc I – CN “Constantin Cantacuzino” Târgoviște
Loc II- Colegiul Economic “Ion Ghica” Târgoviște
Loc III- LT “Petru Cercel” Târgoviște

Faza Zonală Licee din judetul Dambovita
Loc I – CN “Nicolae Titulescu” Pucioasa
Loc II- LT “Mihai Viteazul” Vișina
Loc III- LTehn “Marin Grigore Năstase” Tărtășești

Faza județeană Licee

Loc I – Colegiul National „Nicolae Titulescu” Pucioasa  Loc II – Colegiul Economic „Ion Ghica” Târgoviște 
 Loc III – CN “Constantin Cantacuzino” Târgoviște

Faza județeană Școli generale

Loc I – Școala Coresi Târgoviște
Loc II- Școala Gimnazială Diaconu Coresi Fieni
Loc III- Școala Gimnazială Nr 2 Titu Târg

Echipajul Scolii Coresi Târgoviște ne va reprezentat la faza națională a competitiei (iulie 2019) la Poiana Pinului în județul Buzău.

Statistică: 55 echipe participante, 60 cadre didactice, 320 elevi angrenați, peste 30 membri juriu și voluntari ai Filialei.

Leave a Comment